Login: Heslo:
Středa 27. března 2019
Výuka ještě nazačala. První hodina začne v 8.05.Stravování pro veřejnost


Sportovní třídaPexeso

Jak jsme si plnili sny aneb málem jsme se utopili

Říkáte si, že ten nadpis nedává smysl? Že si přece nikdo nemůže splnit sen tím, že se utopí? Tak mi dovolte Vás vyvést z omylu, protože až zjistíte, za jakých okolností jsme se málem koupali v ledovém moři, tak nám to možná budete i závidět. Ale začněme hezky od začátku.

Byl pátek 20. 4. 2018 a my v pravé rozpálené poledne vyjeli vstříc evropským dálnicím, novým zážitkům a chladnému severu. Cesta nebyla zrovna nejkratší, a tak jsme se ji snažili zpříjemnit hrami, u kterých mnozí z nás přišli o nejedny nervy, protože vyhrál ten, co přišel na to, v čem je vtip a systém celé hry. Ale čas strávený na silnicích nám zkrátily, a to je hlavní. Až jsme dojeli do německého Puttgartenu, nalodili jsme se na trajekt, který nás přepravil pod hvězdami až do dánského Ragby. Pomalu se začalo rozednívat a my mohli plnými doušky vychutnávat sobotní dánské ráno. U benzínky se zbytky z domova jako improvizovanou snídaní a paní průvodkyní, která nás neustále popoháněla. Ale víte co? I tak to bylo jedno z nejkrásnějších rán.

Následovala krátká procházka okolo zámku Kronborg, kam W. Shakespeare zasadil svého Hamleta, a opět trajekt tentokrát do Švédska. Zatímco při minulém převozu jsme sledovali hvězdy a nekonečnou tmu, teď to bylo sluníčko, co se lámalo za obzorem a osvětlovalo celé švédské pobřeží. Jakmile se loď zastavila o pevninu, vyrazili jsme do Göteborgu do plovoucího muzea nejrůznějších plavidel a na procházku centrem města s návštěvou tamějšího pravoslavného dómu. Poté jsme měli kratší rozchod, a nakonec po dlouhém dni dorazili na místo našeho prvního ubytování.

V neděli jsme měli naplánovaný přejezd do Norska, ale ještě před tím jsme zavítali do nádherného švédského městečka Smögen, kde jsme se rozplývali nad malebnými pastelovými dřevěnými domečky a obdivovali znovu nekonečné moře omývající tamější promenádu.

A teď přijde to topení, teda skoro topení. Po cestě k norským hranicím jsme ještě zastavili u mola s typickými skandinávskými obydlími a fjordem v pozadí. Úkol zněl jasně: vyfotit jednu společnou fotku jako důkaz, že jsme tady opravdu byli. Jenže jakmile jsme se všichni na to molo naskládali, začalo se potápět. Naštěstí focení proběhlo opravdu rychle, a tak jsme si odnesli krom fotky „jen“ mokré boty a v neposlední řadě i poutavý titulek.

A jelikož jsme tu menší kolizi přežili, mohli jsme v klidu pokračovat k hranici mezi dvěma skandinávskými velikány, kterou jsme si prošli pěšky, jelikož nás autobus vyložil těsně před mostem, kterým procházela.

Po cestě měl každý z nás kratší referát na jedno téma týkající se této severské oblasti. Někdo měl typické jídlo, pití, národní parky nebo slavné osobnosti. Jedna z prezentací také byla na norský životní styl a systém středních škol. V Norsku totiž středoškolské vzdělání na rozdíl od ČR trvá tři roky, v posledním ročníku si jeho absolventi říkají „Russ“, nosí jakousi uniformu v podobě barevných „lacláčů“ a zařizují si vlastní autobus, tzv. „Russebuss“. My měli takové štěstí, že jakmile jsme se o tomto zvyku dozvěděli, tyto autobusy kolem nás začali jezdit. A když jsme si udělali u McDonald‘s přestávku na oběd, uviděli jsme jeden Russebuss i se studenty v „lacláčích“ přímo vedle nás. Ani jsme moc neváhali a se známou filozofií: „Vždyť už je nikdy neuvidím, tak se můžu ztrapnit.“ jsme je šli poprosit o fotku. Jako všichni Skandinávci nezklamali a byli neskutečně milí. Potom nás dokonce do toho jejich autobusu i pozvali. Netrvalo moc dlouho a my spolu s paní profesorkou Rivolovou tancovali na jeho střeše, ze střešního okýnka se valila mlha a všichni se k nám chovali jako kdybychom se už dávno znali a patřili mezi ně. A pokud jste někdy viděli nějaký norský seriál, tak musíte vědět, že tohle je prostě splněný sen.

Když dohrála poslední písnička a my se vrátili zpátky do reality, vyjeli jsme k Oslofjordu. Dalšímu magickému místu, jednomu z mnoha. Panorama s loděmi, molem (které pod námi už vydrželo) a pláží nás všechny dostalo. A pak? Byl čas vyrazit na ubytování, tentokrát do typických chatek ve Vestby.

Další den nás po vydatné snídani s tamějšími specialitami, jako byl například karamelový sýr brunorst, čekal nejnáročnější přejezd celé exkurze přes všechny tři námi navštívené země za jediný den. Co si budeme povídat, bylo to náročné, ale pohled z okna autobusu do přírody a na fjordy nám vynahrazoval čas strávený na sedadle. K večeru jsme dorazili do dánského Odense, rodiště skvělého pohádkáře Hanse Christiana Andersena, které nám jako všechna města ve Skandinávii učarovalo svou architekturou, způsobem života a atmosférou. Třetí a zároveň poslední noc před odjezdem domů jsme byli ubytovaní v hotelu ve Vejle, odkud jsme pak vyrazili do Legolandu. Myslím, že lépe jsme naše dobrodružství zakončit nemohli. Být celý den v království malých dílků dohromady tvořících neskutečné tvary, budovy nebo i zvířata, v království atrakcí, horských drah a v království nekonečné zábavy.

A pak už jenom cesta domů, na které jsme vzpomínali na všechny zážitky a stále dokola si projížděli fotky, protože jsme zkrátka nevěřili, že opouštíme tuhle kouzelnou krajinu s lidmi, kteří vám i placení nehorázné částky za oběd nebo suvenýry dokáží zpříjemnit nedbalým úsměvem, přáním krásného dne a matka příroda je pro ně něco posvátného. Proto si z této exkurze odnáším krom mnoha úžasných vzpomínek i to, že my se toho máme ještě hodně co učit. Děkuji za tu možnost to celé zažít a uvědomit si, co je potřeba (ne)dělat, abychom se mohli na taková místa ještě nějakou dobu vracet a být pořád stejně uchváceni.

 

Text: Eva Hrdličková, 6.A

Foto: Bohuslav Doležal, 3.E

Autor: Mgr. Ladislava RivolováZveřejněno: 02.05.2018 • Přečteno: 981x
Stránky čte
hostů: 64
a přihlášených
studentů: 1
Jídelníček
Dnes
Polévka: gulášová
Hlavní jídla
1. fazole na kyselo, dušená šunka
chléb, okurek
pribináček
2. křenová omáčka
celozrnný knedlík
vejce
Nápoj: čaj

Zítra
Polévka: krupicová
Hlavní jídla
1. holandský řízek
brambory s máslem
salát
2. italské rizoto s olivami, tofu a sýrem
Nápoj: sirup

Další dny (do pátku 5.4.2019)
Nezapomeňte poblahopřát
Svátky
Dnes: Dita
Zítra: Soňa
Pozítří: Taťána
© 1996-2019 Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo
Obsah stránek neprošel redakční ani jazykovou úpravou!
Optimalizováno pro rozlišení 800*600 bodů a vyšší
a prohlížeč MS Internet Explorer ver. 5.5 a vyšší
Webmaster
Stránka byla sestavena za 0,67099 sekund.