Login: Heslo:
Úterý 25. června 2019
Právě probíhá 4. hodina. Přestávka začne v 11:45Stravování pro veřejnost


Sportovní třídaPexeso

Za krásami Toskánska

V pondělí 13. května 2019 vyrazili studenti ze tříd 6.A, 4.B a 2.D za historickými i přírodními skvosty a hlavně za nezapomenutelnými zážitky. Cílová destinace? Toskánsko! 

Týdenní poznávací exkurzi jsme započali ve městě na vodě - v Benátkách, kde jsme v rytmu houpání gondol pronikli do tajů této až romantické oblasti. Po dni plném návštěv památek, poutavého výkladu a prvního ochutnávání italské kultury jsme se již těšili na přejezd do místa, které se mělo na čtyři dny stát naší základnou. Jednalo se o malebný hotel ve vyhlášeném lázeňském středisku Montecatini Terme.

Jestli si myslíte, že výjev Benátek se už snad nedá ničím překonat, tak vás s radostí vyvedu z omylu. Vydali jsme se po stopách Napoleona Bonaparta na vyhlášený ostrov Elba, kde byl nějaký čas vězněn. „Moře!“ mohli jsme potěšeně zaplesat. Voda nebyla natolik teplá, abychom si mohli zaplavat, ale přinejmenším jsme si vychutnali plavbu lodí na ostrov a zpět obklopeni uchvacující mořskou hlubinou lemovanou podél horizontu historickou zástavbou Elby.

Možná by vás mohlo překvapit, že Šikmá věž, kterou se snaží ročně narovnat desítky tisíc turistů, není to jediné v Pise, co je tak trochu mimo plánovanou osu. Jednou, až třeba do tohoto města zavítáte, si schválně zkuste stoupnout před baptisterium a zjistíte, že vybočuje nejen věž a křtitelnice, ale také centrální katedrála, každá stavba na jinou stranu.

V našem putování po Toskánsku nemohla chybět ani města, jako alabastrová Volterra a „toskánský Manhattan.“ Městečko, které se skrývá pod tímto tajuplným přízviskem, nese až poetický název – San Gimingnano. Pohled na patnáct věží lahodí oku turisty stejně tak jako místní vyhlášené gelato. Krom tradičních příchutí, jako je čokoláda nebo oříšek, můžete do kornoutku obdržet maliny s rozmarýnem, fíky či dokonce bezový květ.

Naší poslední zastávkou byla kolébka renesance – Florencie. Tato elegantní dáma italských měst nás přijala s otevřenou náručí. Vyslechli jsme si velmi zajímavý výklad místní průvodkyně, která se s námi mimo jiné podělila i o perličky ze života v tak kulturně nabitém městě.

Po ochutnání toskánských specialit nám již opravdu nezbývalo nic jiného, než dát nejenom Florencii, ale celému Toskánsku, „Arrivederci!“ a vyrazit směr Znojmo.

 

Text: Lipovská Valentýna, 6.A
Foto: Nešpor Matěj, 6.A

Autor: Mgr. Petra VelanováZveřejněno: 24.05.2019 • Přečteno: 502x
Stránky čte
hostů: 69
a přihlášených
studentů: 12
zák. zástupců: 4
strávníků: 1
Jídelníček
Dnes
Polévka: cizrnová
Hlavní jídla
1. smažený vepřový řízek
brambory s máslem
kompot
2. šmakoun po čínsku
rýže dušená
Nápoj: sirup

Zítra
Polévka: špenátová
Hlavní jídla
1. barevné těstoviny s vepřovým masem a zelím
salát
2. zapečené brambory s bretaňskou zeleninou
salát
Nápoj: čaj

Další dny (do pátku 28.6.2019)
Nezapomeňte poblahopřát
Svátky
Dnes: Ivan
Zítra: Adriana
Pozítří: Ladislav
© 1996-2019 Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo
Obsah stránek neprošel redakční ani jazykovou úpravou!
Optimalizováno pro rozlišení 800*600 bodů a vyšší
a prohlížeč MS Internet Explorer ver. 5.5 a vyšší
Webmaster
Stránka byla sestavena za 0,46599 sekund.